Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Lukšić naredio istragu, depeše odlažu pozivnicu * Ne bi čudilo da me ubiju * Od vlasnika Splendida traže 11 miliona * Računi nijesu stigli, Marovići nijesu ispitani * Počela Nedjelja mode * Pisac otvorio sezonu * Mališani ukrasili grad
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-04-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Kaže tata Perici:
-Ako danas iz matematike dobiješ jedinicu, ja i ti se više ne poznajemo!
Kada se Perica vratio iz škole, tata ga je upitao:
-Šta si dobio iz matematike?
A Perica će na to:
-Ko si ti!?

Sjedi Ciga kod kuće i gleda u Ciganku, pa kaže:
- Eh, šta ti je život! Prvo si mi bila sestra, pa žena a sad si mi tašta.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2015-04-16 DOKUMENTA KOJA UKAZUJU NA NEZAKONITU PRODAJU
Šema koja pokazuje da je Miler vlasnik MDI i da je umiješan u šverc Firmu za trgovinu oružjem Vlada prodala šverceru kokaina i dijamanata Belgijanac Serž Miler, koji je u Antverpenu optužen zbog krijumčarenja kokaina i veza sa kolumbijskim FARK-om, kao i zbog ilegalne prodaje oružja u Africi, vlasnik je izraelske firme koja je početkom godine od Vlade Crne Gore za 680.000 eura kupila Montenegro difens industri Drugi vlasnik MDI, firma CPR Impeksa, pod istragom je zbog kršenja embarga na izvoz oružja islamističkim grupama u Libiji
Dan - novi portal
Vla­da Cr­ne Go­re pro­da­la je dr­žav­nu fir­mu za tr­go­vi­nu oruž­jem sa pro­me­tom od ne­ko­li­ko mi­li­o­na eura kon­zor­ci­ju­mu izra­el­sko-srp­skih kom­pa­ni­ja, po­ve­za­nih sa bi­zni­sme­nom pro­tiv kog se vo­di is­tra­ga za šverc dro­ge, pra­nje pa­ra i tr­go­vi­nu oruž­jem, po­ka­za­lo je is­tra­ži­va­nje Bal­kan­ske is­tra­ži­vač­ke mre­že (BIRN).
Ko­rup­ci­ja, pra­nje nov­ca, ne­pla­će­ni ra­ču­ni, ne­za­ko­ni­ta pro­da­ja oruž­ja isla­mi­sti­ma u Li­bi­ji i umi­je­ša­nost u šverc ko­ka­i­na, sa­mo su ne­ke od op­tu­žbi pro­tiv bi­zni­sme­na po­ve­za­nih sa pri­va­ti­za­ci­jom jed­ne od naj­ve­ćih fir­mi za tr­go­vi­nu oruž­jem na Bal­ka­nu.
Ne­ka­da­šnja cr­no­gor­ska dr­žav­na fir­ma za tr­go­vi­nu oruž­jem Mon­te­ne­gro di­fens in­du­stri pro­da­ta je 4. mar­ta ove go­di­ne bez mno­go pom­pe fir­ma­ma CPR Im­peks iz Be­o­gra­da i ATL Atlan­tik teh­no­lo­dži LTD iz Izra­e­la za 680.000 eura. 
Is­tra­ži­va­nje Bal­kan­ske is­tra­ži­vač­ke mre­že, ob­ja­vlje­no na nji­ho­vom saj­tu u uto­rak, po­ka­za­lo je da je tr­go­vac oruž­jem i di­ja­man­ti­ma iz Bel­gi­je, Serž Mi­ler, uhap­šen na gra­ni­ci Cr­ne Go­re i Al­ba­ni­je sa­mo ne­ko­li­ko sa­ti na­kon ce­re­mo­ni­je pot­pi­si­va­nja ugo­vo­ra u Pod­go­ri­ci.
Vi­še iz­vo­ra po­tvr­di­lo je za BIRN da Mi­ler ima vo­de­ću ulo­gu u izra­el­skoj fir­mi i pri­va­ti­za­ci­ji MDI.  
Me­đu­tim, ATL i nji­ho­vi part­ne­ri ne­gi­ra­ju da je Mi­ler, ko­ga bel­gij­ske vla­sti sum­nji­če za po­ve­za­nost sa šver­com dro­ge i pra­njem nov­ca, zva­nič­no ima ve­ze s tim po­slom, iako po­tvr­đu­ju da je pro­šle go­di­ne tri pu­ta po­sje­tio cr­no­gor­ski MDI „kao pri­ja­telj” ATL-a, kao i da je pri­su­stvo­vao pot­pi­si­va­nju ugo­vo­ra ovog mar­ta.
Vla­snik fir­me CPR Im­peks Pe­tar Cr­no­go­rac su­o­ča­va se sa sop­stve­nim prav­nim pro­ble­mi­ma na­kon što je pro­šle ne­dje­lje ot­kri­ve­no da UN is­tra­žu­ju da li je nje­go­va kom­pa­ni­ja Teh­no­re­mont, ćer­ka fir­ma CPR Im­pek­sa, za­jed­no sa MDI pre­kr­ši­la em­bar­go na iz­voz oruž­ja isla­mi­sti­ma u Li­bi­ji. Cr­no­go­rac tvr­di da do­go­vor o iz­vo­zu u Li­bi­ju ni­ka­da ni­je sklo­pljen. 
BIRN je na­veo da je gla­mu­ro­zna ce­re­mo­ni­ja po­vo­dom pro­da­je MDI 4. mar­ta u ho­te­lu Pod­go­ri­ca u po­sled­nji čas ot­ka­za­na bez ob­ja­šnje­nja, a go­sti su umje­sto to­ga po­zva­ni na skrom­no pot­pi­si­va­nje ugo­vo­ra u kan­ce­la­ri­ji Agen­ci­je za pri­va­ti­za­ci­ju. Me­đu­tim, ni skrom­na pro­sla­va ni­je pro­šla pot­pu­no mir­no, bu­du­ći da je Mi­ler uhap­šen sa­mo ne­ko­li­ko sa­ti na­kon pot­pi­si­va­nja. 
Ka­ko na­vo­di BIRN, Mi­ler, po­zna­ti tr­go­vac u An­tver­pe­nu, evrop­skoj pre­sto­ni­ci di­ja­ma­na­ta, tre­ba­lo je da bu­de od­ve­den u Al­ba­ni­ju, do Ti­ra­ne, oda­kle je tre­ba­lo da po­le­ti za Tel Aviv, gdje bo­ra­vi pro­te­klih ne­ko­li­ko go­di­na. Ali, Mi­ler (59) ni­ka­da ni­je sti­gao na taj let po­što ga je cr­no­gor­ska po­li­ci­ja uhap­si­la na gra­ni­ci sa Al­ba­ni­jom na osno­vu cr­ve­ne po­tjer­ni­ce In­ter­po­la, ko­ja je dan ra­ni­je iz­da­ta u Bri­se­lu. Mi­ler je od ­ra­ni­je po­znat bel­gij­skoj jav­no­sti po kon­tro­verz­noj umi­je­ša­no­sti u is­ko­pa­va­nje kr­vlju na­to­plje­nih na­la­zi­šta di­ja­man­ta u Si­je­ra Le­o­neu, kao i po pro­ble­ma­tič­nim po­slo­vi­ma sa oruž­jem.
Ka­ko na­vo­di BIRN, tre­nut­no se na­la­zi u pri­to­vo­ru u Pod­go­ri­ci gdje če­ka ro­či­šte na ko­me će bi­ti od­lu­če­no o nje­go­voj eks­tra­di­ci­ji. Na­kon to­ga bi mo­gao bi­ti iz­ru­čen bel­gij­skim tu­ži­o­ci­ma. U na­lo­gu za hap­še­nje Mi­le­ra na­ve­de­no je da se on sum­nji­či za kri­vič­na dje­la uče­šće u kri­mi­nal­noj or­ga­ni­za­ci­ji, ne­za­ko­ni­to kri­jum­ča­re­nje dro­ge i pra­nje nov­ca, ko­ji su ka­žnji­vi pre­ma kri­vič­nom za­ko­nu Kra­lje­vi­ne Bel­gi­je, što je po­tvr­đe­no za BIRN u Vi­šem su­du u Pod­go­ri­ci
Iz­vor iz su­da u An­tvet­pe­nu, ko­ji je upo­znat sa ovim po­stup­kom, re­kao je za BIRN da se u ovom slu­ča­ju is­pi­tu­ju na­vod­ne po­šilj­ke ko­ka­i­na iz Ju­žne Ame­ri­ke u An­tver­pen i pra­nje nov­ca. Pre­ma na­vo­di­ma iz­vo­ra, su­di­ja Bru­no de Ho­us is­tra­žu­je Mi­le­ro­ve ak­tiv­no­sti u ko­ji­ma je za­ra­dio ili je mo­gao da za­ra­di i ope­re pr­lja­vi no­vac, di­ja­man­te, oruž­je i dro­gu.
– Mi­le­ru se sta­vlja na te­ret i da je u Či­leu pri­su­stvo­vao sa­stan­ku sa čla­no­vi­ma nar­ko-kar­te­la i sa čla­nom ko­lum­bij­ske te­ro­ri­stič­ke or­ga­ni­za­ci­je FARK – tvr­di iz­vor BIRN-a.
Mi­ler, ko­ji ne­gi­ra sve op­tu­žbe, mo­gao bi osta­ti u eks­tra­di­ci­o­nom pri­tvo­ru u Cr­noj Go­ri i do šest mje­se­ci. Me­đu­tim, nje­gov advo­kat ka­že za BIRN da su do­ka­zi ko­je je Bel­gi­ja pred­sta­vi­la „sla­bi” i da se na­da da će nje­gov kli­jent usko­ro bi­ti oslo­bo­đen.
Ka­ko na­vo­di BIRN, ATL Atlan­tik teh­no­lo­džis, ve­li­ka kom­pa­ni­ja iz Tel Avi­va ko­ja se ba­vi oruž­jem, osno­va­na je 2009. go­di­ne. Njen je­di­ni vla­snik i di­rek­tor, pre­ma zva­nič­noj do­ku­men­ta­ci­ji, je­ste Izra­e­lac Ag­mon Ša­ked. Me­đu­tim, is­tra­ži­va­nje BIRN-a, upr­kos na­vod­nom tran­spa­rent­nom vla­sni­štvu ATL, po­ka­za­lo je da je fir­ma bli­sko po­ve­za­na sa Mi­le­rom.
O zva­nič­nom vla­sni­ku ATL-a Ša­ke­du ne zna se mno­go osim de­ta­lja iz jed­nog slu­ča­ja pred su­dom u Tel Avi­vu iz 2014. go­di­ne. Ovaj 40-go­di­šnjak na­pu­stio je iz­najm­lje­ni stan – gdje je ži­vio, pre­ma zva­nič­nim po­da­ci­ma za re­gi­stra­ci­ju ATL Atlan­tik teh­no­lo­dži – a da ni­je pla­tio ra­ču­ne, zbog če­ga mu je su­di­ja na­re­dio da ih pla­ti. Me­đu­tim, broj­ni iz­vo­ri i zva­nič­na do­ku­men­ta uka­zu­ju da je Mi­ler, ko­ji se naj­ma­nje 15 go­di­na ba­vi tr­go­vi­nom oruž­ja, bli­zak sa­rad­nik Ša­ke­da i ATL-a.
Mi­ler je vi­še od go­di­nu da­na, sve do ju­na 2014. go­di­ne, zva­nič­no bio su­vla­snik ATL-ove ćer­ke fir­me u Bu­gar­skoj, na­kon če­ga je pro­dao svoj udio, po­ka­zu­ju po­da­ci bu­gar­skog pri­vred­nog re­gi­stra. Bel­gij­ski me­di­ji ra­ni­je su ob­ja­vi­li da kom­pa­ni­ja ATL ima kan­ce­la­ri­ju u zgra­di ber­ze di­ja­ma­na­ta u An­tver­pe­nu, na adre­si na ko­joj je i ne­ko­li­ko Mi­le­ro­vih kom­pa­ni­ja. Adre­sa ATL-a je ka­sni­je uklo­nje­na.
BIRN-ovi iz­vo­ri me­đu voj­nim struč­nja­ci­ma, ta­ko­đe ka­žu da je Mi­ler od­ra­ni­je u voj­nim kru­go­vi­ma po­znat kao fi­nan­si­jer ATL-a. BIRN ta­ko­đe sa­zna­je da je Mi­ler za­jed­no sa vla­sni­kom CPR Im­peks Pe­trom Cr­no­gor­cem tri pu­ta po­sje­tio kan­ce­la­ri­je MDI kao pred­stav­nik izra­el­ske fir­me ATL. 
Mi­le­rov sin, Ben­dža­min Mi­ler, ko­ji se sa no­vi­na­rom BIRN-a sreo u kan­ce­la­ri­ja­ma CPR Im­pek­sa u Be­o­gra­du, ni­je že­lio da ko­men­ta­ri­še ove na­vo­de. ATL i Ša­ked ni­je­su že­lje­li da ko­men­ta­ri­šu sa­zna­nja BIRN-a. Isto­vre­me­no, Mi­le­ra ni­je bi­lo mo­gu­će di­rekt­no pi­ta­ti o nje­go­voj po­ve­za­no­sti sa fir­mom u Tel Avi­vu.
Ka­ko je na­veo BIRN, Mi­ler je ime u po­slu sa di­ja­man­ti­ma u Bel­gi­ji ste­kao ta­ko što se još pri­je ne­ko­li­ko de­ce­ni­ja pri­klju­čio po­ro­dič­noj kom­pa­ni­ji – S. Mi­ler i si­no­vi. Go­di­na­ma se ba­vio tr­go­vi­nom di­ja­man­ti­ma ši­rom svi­je­ta, od Ka­na­de do Ju­žne Ame­ri­ke, i ta­ko ste­kao zna­čaj­no bo­gat­stvo i iz­gra­dio me­đu­na­rod­nu mre­žu kom­pa­ni­ja. Nje­go­va naj­po­zna­ti­ja kom­pa­ni­ja, Reks Mi­ning, re­gi­stro­va­na je 1990. go­di­ne u Ka­na­di, sa do­zvo­lom da tr­gu­je di­ja­man­ti­ma u Bel­gi­ji.
Po­sao u Si­je­ra Le­o­neu bio je taj ko­ji je Mi­le­ru do­nio pa­žnju svjet­ske jav­no­sti.
Mi­le­ro­va ulo­ga u toj mut­noj tr­go­vi­ni di­ja­man­ti­ma u Si­je­ra Le­o­neu do­ku­men­to­va­na je u iz­vje­šta­ju „Srž pro­ble­ma” ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je “„Part­ner­stvo Afri­ka–Ka­na­da” ko­ji je 2000. go­di­ne uka­zao na pro­blem kr­va­vih di­ja­ma­na­ta. Pre­ma tom iz­ve­šta­ju, Reks Mi­ning ni­ka­da ni­je bi­la glav­ni igrač u po­slu sa di­ja­man­ti­ma.
Mi­ler je, ta­ko­đe, uče­stvo­vao u snab­di­je­va­nju oruž­jem u Si­je­ra Le­o­neu. On je 1998. go­di­ne pro­da­vao mo­to­re, dje­lo­ve i mu­ni­ci­ju za je­di­ni bor­be­ni he­li­kop­ter u ze­mlji, ko­ji je vla­da ko­ri­sti­la za bor­be pro­tiv Uje­di­nje­nog re­vo­lu­ci­o­nar­nog fron­ta (RUF), po­bu­nje­nič­ke voj­ske u Si­je­ra Le­o­neu, to­kom ra­ta od 1991. do 2002. go­di­ne. U član­ku „Va­šing­ton po­sta”, ob­ja­vlje­nom 1999. go­di­ne, na­vo­di se da je re­kao da po­slo­vi sa oruž­jem ni­su bi­li po­ve­za­ni sa dje­lo­va­njem Reks Mi­nin­ga.
Dru­ga nje­go­va kom­pa­ni­ja iz Si­je­ra Le­o­nea Amylam pro­da­la je ki­ne­sko oruž­je vri­jed­no pet mi­li­o­na do­la­ra pa­ra­voj­nim po­li­cij­skim struk­tu­ra­ma – Di­vi­zi­ji za ope­ra­ci­o­ne uslu­ge. Taj do­go­vor je iza­zvao za­bri­nu­tost zbog pi­ta­nja da li će oruž­je bi­ti ko­ri­šće­no ka­ko bi se osi­gu­ra­la iz­bor­na po­bje­da pred­sjed­ni­ka Er­ne­sta Ba­i­ja Ko­ro­me, kao i kri­ti­ke UN, iako ni­je bio ne­le­ga­lan.
Amylam je, ta­ko­đe, do­spio pred sud u Ju­žnoj Afri­ci u ve­zi sa pro­da­jom oruž­ja na­vod­no lo­šeg kva­li­te­ta. Me­đu­tim, pi­še BIRN, ši­ro­ko je ras­pro­stra­nje­no vje­ro­va­nje da je po­sao sa oruž­jem bio po­ve­zan sa kon­ce­si­ja­ma u po­lji­ma di­ja­ma­na­ta Zi­mi i Ton­go. Mi­ler je, ta­ko­đe, po­znat i kao po­kro­vi­telj fla­man­ske knji­žev­ne na­gra­de Di­ja­mant­ski me­tak za naj­bo­lji kri­mi-ro­man na ho­land­skom je­zi­ku.
Nje­go­va pri­ča bi, ci­je­ni BIRN, la­ko mo­gla da po­sta­ne za­plet jed­ne od mno­gih uz­bu­dlji­vih knji­ga či­ju je pro­mo­ci­ju po­mo­gao to­kom pro­te­kle de­ce­ni­je. Me­đu­tim, ko­nač­ni obrt u ovoj pri­či iz stvar­nog ži­vo­ta još ni­je na­pi­san.
PRI­RE­DIO: M.Ve­šo­vić


Do­la­zio u Pod­go­ri­cu kao pred­stav­nik ATL-a

Di­rek­tor MDI Zo­ran Da­mja­no­vić pr­vo­bit­no je BIRN-u po­tvr­dio da je Mi­ler po­sje­tio kan­ce­la­ri­je MDI u Pod­go­ri­ci kao pred­stav­nik ATL-a, ali je ka­sni­je iz­ja­vio da je Mi­ler bio pri­su­tan kao „pri­ja­telj kom­pa­ni­je iz Tel Avi­va”.
Srp­ski su­vla­snik u kom­pa­ni­ji MDI, CPR Im­peks, ta­ko­đe je, po pi­sa­nju BIRN-a, pod is­tra­gom. Ova be­o­grad­ska fir­ma za tr­go­vi­nu oruž­jem, osno­va­na 2005. go­di­ne, iz­vo­zi­la je oruž­je na sva tr­ži­šta u svi­je­tu. Vla­snik i di­rek­tor CPR Im­peks, 35-go­di­šnji Pe­tar Cr­no­go­rac, sin je biv­šeg di­rek­to­ra mar­ke­tin­ga u Za­sta­va oruž­ju, dr­žav­noj fir­mi ko­ja pro­iz­vo­di ju­go­slo­ven­sku ver­zi­ju pu­ške AK-47. 
Srp­ska po­li­ci­ja uhap­si­la je Cr­no­gor­ca u ju­lu 2014. go­di­ne zbog na­vod­ne zlo­u­po­tre­be ovla­šće­nja u pri­vre­di u ve­zi sa ni­zom ten­de­ra u voj­sci u pe­ri­o­du od 2011. do 2013. go­di­ne. Po­li­ci­ja je sum­nja­la da je do­bi­jao po­vjer­lji­ve in­for­ma­ci­je o ten­de­ri­ma za ku­po­vi­nu vi­ška voj­ne opre­me. Cr­no­go­rac je, na­vo­di BIRN, pu­šten iz pri­tvo­ra, a slu­čaj je i da­lje u fa­zi is­tra­ge.
– Op­tu­žbe pro­tiv me­ne su be­smi­sle­ne, što su sve­do­ci ja­sno i do­ka­za­li – re­kao je Cr­no­go­rac. 


Olak­šan pri­stup voj­nim skla­di­šti­ma

Vi­so­ko po­zi­ci­o­ni­ran iz­vor u MDI re­kao je za BIRN da je cr­no­gor­ska fir­ma „ma­li igrač u ATL-ovom ogrom­nom bi­zni­su u glo­bal­noj tr­go­vi­ni oruž­jem”.
– MDI i CPR su ko­ri­sni, jer i da­lje ima­ju pri­stup ogrom­nim vi­ško­vi­ma ju­go­slo­ven­skog oruž­ja u Bo­sni, Cr­noj Go­ri i Sr­bi­ji, Al­ba­ni­ji – de­se­ti­na­ma hi­lja­da to­na mu­ni­ci­je i oruž­ja ko­ji bi mo­gli bi­ti pro­da­ti u ze­mlja­ma tre­ćeg svi­je­ta – re­kao je on.
MDI je i ra­ni­je iza­zi­vao kon­tro­ver­ze zbog na­vod­ne po­ve­za­no­sti sa zo­na­ma u su­ko­bu.
Do­ku­men­ti ko­je je 2010. go­di­ne ob­ja­vi­la bel­gij­ska ne­vla­di­na or­ga­ni­za­ci­ja In­ter­na­ci­o­nal­ni ser­vis za in­for­ma­ci­je o mi­ru ot­kri­va­ju de­ta­lje o kon­tro­verz­nom uvo­zu oruž­ja iz Zim­bab­vea u Cr­nu Go­ru, dok su me­di­ji u Cr­noj Go­ri 2012. go­di­ne pi­sa­li da je MDI vje­ro­vat­no ugo­vo­rio te sum­nji­ve po­slo­ve, ka­ko bi iz­vo­zio oruž­je u Si­ri­ju i Li­bi­ju. Kom­pa­ni­ja je ener­gič­no od­ba­ci­la sve op­tu­žbe, na­vo­de­ći da su do­ku­men­ti fal­si­fi­ko­va­ni. BIRN tvr­di da su­ko­bi ko­ji su iz­bi­li ši­rom Bli­skog is­to­ka, uklju­ču­ju­ći Li­bi­ju, Je­men, Si­ri­ju i Irak, zna­če pro­cvat za tr­gov­ce oruž­jem, na­ro­či­to one na Bal­ka­nu i u Is­toč­noj Evro­pi.


Ve­za sa Lu­kom Bar po­seb­no va­žna

BIRN-ovi iz­vo­ri u MDI ka­žu da je pro­da­ja ove fir­me omo­gu­ći­la da se no­vim za­in­ter­so­va­nim kup­ci­ma otva­re i za­li­he voj­ne opre­me iz ne­ka­da­šnje Ju­go­sla­vi­je.
MDI je i do sa­da imao ključ­nu ulo­gu u in­du­stri­ji oruž­ja na Bal­ka­nu, na­ro­či­to od ka­ko se odvo­jio od Ju­go­im­por­ta SDPR, i to za­hva­lju­ju­ći bli­skim ve­za­ma sa po­li­tič­kim vr­hom u Cr­noj Go­ri i zbog di­rekt­ne ve­ze sa Lu­kom Bar. Upr­kos us­pje­si­ma, cr­no­gor­ska vla­da ovoj fir­mi sma­nji­va­la je bu­džet, dok se MDI tru­dio da za­dr­ži svo­je struč­nja­ke.
Upo­znat sa te­ško­ća­ma, pre­mi­jer Cr­ne Go­re Mi­lo Đu­ka­no­vić pri­stao je da fir­ma iza­đe na tr­ži­šte i pri­va­ti­zu­je se.
BIRN na­vo­di da se di­rek­tor MDI Zo­ran Da­mja­no­vić po­ve­zao sa du­go­go­di­šnjim po­slov­ni part­ne­rom, CPR Im­pek­som, ko­ji je u po­sao uklju­čio i izra­el­ski ATL ka­ko bi is­pu­nio uslov iz ten­de­ra da će se fir­ma pro­da­ti kup­cu ko­ji je imao pri­hod od naj­ma­nje pet mi­li­o­na eura u 2013. go­di­ni. Taj kon­zor­ci­jum je na kra­ju bio je­di­ni za­in­te­re­so­van ku­pac, ko­ji je po­nu­dio 680.000 eura uz oba­ve­zu da in­ve­sti­ra do­dat­nih 400.000 eura.


Ra­bin Heht tra­žio da Al­fan­da­ri po­mog­ne Mi­le­ru

BIRN na­vo­di da je pred­sjed­nik cr­no­gor­ske Je­vrej­ske za­jed­ni­ce ne­ho­ti­mi­ce uvu­čen u ne­vje­ro­vat­nu pri­ču ko­ja sto­ji iza pro­da­je MDI i nje­ne po­ve­za­no­sti sa Ser­žom Mi­le­rom. Pred­sjen­dik za­jed­ni­ce Ja­ša Al­fan­da­ri je 4. mar­ta pri­su­stvo­vao pot­pi­si­va­nju ugo­vo­ra o pro­da­ji, na­kon što je izra­el­ska am­ba­sa­da od­bi­la da po­ša­lje pred­stav­ni­ka na ce­re­mo­ni­ju ko­jom je obe­le­že­no ula­ga­nje ATL Atlan­tik teh­no­lo­dži iz Tel Avi­va u Cr­noj Go­ri.
– Pi­tao sam za­što ja tre­ba da pri­su­stvu­jem i oni (MDI) su mi re­kli da je iz­ra­le­ska kom­pa­ni­ja in­si­sti­ra­la – re­kao je pred­sjed­nik ma­le je­vrej­ske za­jed­ni­ce u Cr­noj Go­ri, ko­ja bro­ji oko 100 čla­no­va.
Taj do­ga­đaj je pro­šao bez in­ci­de­na­ta i Al­fan­da­ri je tek dvi­je ne­de­lje ka­sni­je sa­znao da je Mi­ler, ko­ga ni­ka­da ra­ni­je ni­je sreo, uhap­šen sa­mo ne­ko­li­ko sa­ti po­sli­je ce­re­mo­ni­je. Vi­jest je sa­znao iz pi­sma glav­nog ra­bi­na u izra­el­skom gra­du Eilat Jo­ze­fa Heh­ta, ko­ji je od nje­ga tra­žio da po­mog­ne Mi­le­ru da pro­sla­vi je­vrej­ski pra­znih Pas­hu, ko­ji je po­čeo u pe­tak 3. apri­la, a za­vr­šio se 11. apri­la.


Ser­ža sa­slu­ša­li i agen­ti DEA

Mi­le­rov po­slov­ni part­ner Pe­tar Cr­no­go­rac re­kao je za BIRN da su osum­nji­če­nog Bel­gi­jan­ca, pri­je hap­še­nja u Cr­noj Go­ri, is­pi­ti­va­li ame­rič­ka Agen­ci­ja za bor­bu pro­tiv nar­ko­ti­ka (DEA) i bel­gij­ska po­li­ci­ja.
– Nje­go­vi advo­ka­ti su nam re­kli da je bel­gij­ska po­li­ci­ja sa­slu­ša­la go­spo­di­na Mi­le­ra u nje­go­voj ku­ći u Švaj­car­skoj u av­gu­stu 2012. go­di­ne ka­da je dao de­talj­ne in­for­ma­ci­je o svim nje­go­vim pro­fe­si­o­nal­nim ak­tiv­no­sti­ma – re­kao je Cr­no­go­rac.
Ka­ko sma­tra, Mi­ler je ta­ko­đe svo­jom vo­ljom oti­šao u SAD ka­ko bi ga is­pi­tao spe­ci­jal­ni agent Majkl Men­cer iz Agen­ci­je za bor­bu pro­tiv nar­ko­ti­ka.
Sud­ska do­ku­men­ta iz Bel­gi­je do ko­jih je do­šao bel­gij­ski no­vi­nar Sal­va­to­re di Ro­sa po­ka­zu­ju da je Mi­le­ro­va fir­ma Reks Mi­ning na­vod­no po­ve­za­na sa jed­nim slu­ča­jem šver­ca ve­li­ke ko­li­či­ne ko­ka­i­na. 


Cr­no­go­rac: Mi­ler pri­su­stvo­vao sa­stan­ci­ma o pro­da­ji

U in­ter­vjuu BIRN-u, Pe­tar Cr­no­go­rac je naj­pri­je po­tvr­dio da je Mi­ler „čo­vjek ko­ji sto­ji iza ATL-a”. Me­đu­tim, Cr­no­go­rac je to­kom sa­stan­ka sa BIRN-ovim no­vi­na­rom imao te­le­fon­ski po­ziv na­kon ko­ga je pro­mi­je­nio iz­ja­vu, in­si­sti­ra­ju­ći da je Mi­ler sa­mo pri­ja­telj fir­me.
– Go­spo­din Serž Mi­ler je u istom po­slu kao i mi, on ima va­žan bi­znis i ve­o­ma je uti­ca­jan. ATL Atlan­ti­kom u pot­pu­no­sti upra­vlja go­spo­din Ag­mon Ša­ked, ko­ji je uče­stvo­vao u pre­go­vo­ri­ma o ku­po­vi­ni MDI, i ko­ji je na kra­ju za­jed­no sa mnom i ku­pio ovu kom­pa­ni­ju – ob­ja­snio je Cr­no­go­rac.
Me­đu­tim, vi­so­ko po­zi­ci­o­ni­ra­ni iz­vor u MDI, ko­ji je že­lio da osta­ne ano­ni­man, re­kao je za BIRN da je Mi­ler to­kom tri po­sje­te MDI pro­šle go­di­ne pred­sta­vljen kao šef ATL-a.
Cr­no­go­rac, me­đu­tim, ni­je že­lio da ka­že ko­ju je kom­pa­ni­ju Mi­ler pred­sta­vljao na ovim sa­stan­ci­ma i od­ba­cio na­vo­de da je Mi­ler pred­sta­vljen kao „šef”.
– Ka­ko bi­lo ko mo­že da zna o če­mu smo raz­go­va­ra­li. U kan­ce­la­ri­ji je bi­lo sa­mo nas tro­je – Mi­ler, di­rek­tor MDI Zo­ran Da­mja­no­vić i ja. Ni­ko dru­gi ne zna o če­mu smo pri­ča­li – po­ru­čio je Cr­no­go­rac.


Teh­no­re­mont pod is­tra­gom

Ka­ko je is­ta­kao BIRN, ob­ja­vlje­na do­ku­men­ta do ko­jih su do­šle UN po­ka­zu­ju li­stu mu­ni­ci­je, ra­ket­nih ba­ca­ča i pro­jek­ti­la za mi­no­ba­ca­če, ko­je je Teh­no­re­mont, vla­sni­štvo Pe­tra Cr­no­gor­ca, i MDI na­vod­no tre­ba­lo da iz­ve­zu Ka­le­du Še­ri­fu, ko­ji se pred­sta­vljao kao zva­nič­nik li­bij­skog mi­ni­star­stva od­bra­ne.  Vje­ru­je se da je po­me­nu­ti Še­rif ustva­ri Ka­lid Al Ša­rif, biv­ši za­mje­nik mi­ni­stra od­bra­ne, ko­ji je pri­je dvi­je go­di­ne po­sje­tio Sr­bi­ju, a ko­ji tre­nut­no ima bli­ske ve­ze sa isla­mi­stič­kim bor­ci­ma.
Ša­rif je biv­ši pri­pad­nik li­bij­ske Isla­mi­stič­ke bor­be­ne gru­pe, nje­ga je u pro­šlo­sti hap­si­la CIA, a pre­ma UN, „ima ja­sne ve­ze sa ope­ra­ci­jom `Fajr`”, ko­ja je ta­ko­đe po­zna­ta i kao Isla­mi­stič­ka zo­ra Li­bi­je, a ko­ja je tre­nut­no us­po­sta­vi­la pa­ra­lel­nu vlast u Tri­po­li­ju.
Šef Pa­ne­la eks­pe­ra­ta Si­mon Di­lo­vej za­tra­žio je od Sr­bi­je da do kra­ja mje­se­ca do­sta­vi ko­pi­je ugo­vo­ra, uko­li­ko po­sto­je, ka­ko bi za­klju­či­li da li je em­bar­go na iz­voz Li­bi­ji pre­kr­šen. U Cr­noj Go­ri je, pre­ma na­vo­di­ma dr­žav­nih tu­ži­la­ca, ta­ko­đe otvo­re­na is­tra­ga o ovim na­vo­di­ma.


Is­pi­ta­ti po­slo­ve kri­jum­ča­ra

Tr­gov­ci oruž­jem re­kli su za BIRN da su fir­me sa Za­pa­da od­u­sta­le od snab­di­je­va­nja ruč­nim na­o­ru­ža­njem ak­te­ra su­ko­ba na Bli­skom is­to­ku, pre­pu­stiv­ši fir­ma­ma sa Bal­ka­na i biv­ših dr­ža­va So­vjet­skog sa­ve­za da odr­ža­va­ju li­ni­je snab­di­je­va­nja.
Opo­zi­ci­o­ni po­sla­nik u cr­no­gor­skom par­la­men­tu Ve­li­zar Ka­lu­đe­ro­vić za­tra­žio je da par­la­men­tar­ni od­bor za bez­bjed­nost i od­bra­nu, či­ji je on član, is­tra­ži na­la­ze BIRN-a.
– Pi­ta­nje šver­ca oruž­ja iz Cr­ne Go­re mo­ra bi­ti te­melj­no is­tra­že­no, jer je po­sled­nja afe­ra sa­mo jed­na od mno­gih u pro­te­klih de­set go­di­na. Vri­je­me je da se od­ba­ce ili po­tvr­de sum­nje o ne­le­gal­nom dje­lo­va­nju – re­kao je on.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"